Obsah stránky je chraněný autorským právem. V případě zájmu o fotografie, článek neváhejte kontaktovat admina stránek. Email: tomas.zerhau@zerho-galerie.cz
logo

Jak mi iPhone (ne)nahradil zrcadlovku

Už delší dobu přemýšlím, proč bych si vlastně měl kupovat dráhý foťák, když mají fotky z mého telefonu stejnou kvalitu jako ty, které lze pořídit se starší zrcadlovkou. Navíc je smartphone mnohem kompaktnější, a proto ho mám vždy při ruce. Pojďme se spolu podívat na pár důvodů, proč mi iPhone do jisté míry nahrazuje zrcadlovku. A taky na chvíle, kdy to drhne.

 1. Vždy připraven
 2. Jednoduchost 
 3. Sociální sítě
 4. Cloud (synchronizace) 
 5. Úpravy 
  1. Každý z nás určitě nosí mobilní telefon vždy u sebe. Stal se nedílnou součástí našich životů, osobních i pracovních. Nedokážeme si představit den bez mobilního telefonu. Tak to má většina z nás. Musím se přiznat, že donedávna jsem mobilní telefon vnímal spíše jako nástroj na zabití nudy než jako pracovní nástroj. Ovšem v průběhu času se můj postoj vůči mobilu změnil natolik, že se stal nedílnou součástí pracovního života – řeším přes něj veškerou komunikaci i organizaci svého času. Také s ním fotím na cestách. A zde přichází ona otázka – proč bych měl s sebou tahat zrcadlovku, když mi mobil kvalitou snímků nahradí základní kompakt a mám ho vždy u sebe? Velkou nevýhodou zrcadlovek je jejich hmotnost a skladnost. Mobil strčím do kapsy a ani nevím, že ho tam mám. Přesto mi mobilní telefon nedokáže nahradit zrcadlovku, protože díky čipu i kvalitnějšímu objektivu mají snímky krásnou kresbu. Zkrátka, je to otázka priorit. Proto si vždy musíte odpovědět na otázku: Co člověk v danou chvíli fotí a co od snímku očekává?

Pro rodinné fotografie je mobil nejlepší volbou. Díky duálním objektivům fotoaparátů na mobilních zařízeních dokážete smartphonem udělat podobné snímky dětí jako se základní zrcadlovkou a mobilním fotoaparátem. Ale pak tu je druhá stránka mince. Pro profesionální využití mobil určitě stačit nebude. Když o tom tak přemýšlím, tak jsem zapomněl na nejdůležitější devízu mobilu – je skvělý pro reportážní účely, focení mobilem je prostě nenápadné.  

  1. Dalším bodem, kterým se budu v článku zabývat, je jednoduchost. Do mobilních telefonů si můžete stáhnout nepřeberné množství nejrůznějších fotografických aplikací. Kromě těch nativních existují i takové (placené), které do jisté míry umožňují stejné nastavení jako u plnohodnotného fotoaparátu. Avšak v jednoduchosti je síla. Mobilní telefon vytáhnete z batohu či kapsy a je připravený fotit. Nemusíte řešit žádná složitá nastavení, žádné ISO, zkrátka se o nic nestaráte. Pouze o daný moment, daný okamžik, který se chystáte zachytit. V tom vidím obrovský potenciál pro domácí využití, ale zároveň i pro reportážní fotografií. Na webináři od Ipure.cz  jsem se setkal s tím, že iPhonem 4S byly dokonce vyfoceny olympijské hry. Říkáte si, stejně jako já, jestli je to vůbec možné?
  1. Dostáváme se k třetímu bodu, kterým jsou sociální sítě. V dnešní době je trendem sdílet své fotografie na různé sociální sítě. Vyjmenuji ty nejznámější: Facebook, Instagram, Twitter. Nesetkáme se s člověkem, který by v životě nenahrál nějakou fotografii na jednu z výše zmíněných stránek. Ty se staly neodmyslitelnou součástí našeho života. Zde se dostáváme k další výhodě mobilního zařízení, i když musím podotknout, že i dnešní moderní fotoaparát disponuje bezdrátovým připojením. Třebaže disponuje jednoduchou aplikací pro přenos fotografii do chytrého telefonu, pro mnohé z vás zůstává celý proces zbytečně zdlouhavý a složitý. Sdílení fotografii přímo z mobilního zařízení je podstatně jednodušší a rychlejší. Sdílené fotografie jsou vždy aktuální z dané akce či okamžiku, což představuje jednu z největších výhod mobilního telefonu. 
  1. Cloud – to je bod, který je do jisté míry sporný. Vždy zaleží na tom, jak to má daný uživatel nastavené. Já osobně to mám tak, že při připojení k jakékoliv wifi síti se mi fotografie zálohují na iCloud, přičemž v mobilním zařízení mi zůstávají pouze náhledy. Vše samozřejmě závisí na tom, jak často se může uživatel dostat k bezplatné wifi síti. Podle mých zkušeností z cestování po Evropě to není žádny problém. Velkou výhodou cloudů (ať už používáte iCloud, OneDrive, Disk Google či jakýkoliv jiný) je jejich automatická synchronizace s mobilním zařízením. Nemusíte se bát, že v případě ztráty nebo utopení mobilního zařízení ztratíte fotografie z celé dovolené.
  1. Poslední bod je zároveň kolem, ve kterém telefon zvítězil nad zrcadlovkou. Chytré fotoaparáty sice umožňují fotit s pomocí různých filtrů (tzv. motivových programů). Avšak v případě špatně nastaveného fotoaparátu je nutné fotografii opravit až na počítači či tabletu. Kromě samotného přenosu fotek je důležité myslet i na dostatek místa na daném zařízení. V tomhle bodě jednoznačně vede mobilní telefon. Dnešní smartphony  nabízejí nespočet aplikací, které lze použít na úpravy snímků. Tyto prográmy se širokou škálou možností dokážou nahradit zařízení, které bych musel nosit s sebou pro případné úpravy fotek a jejich následné sdíleni na sociálních sítích.